субота, 18. мај 2013.

IZ KOŠTICE BILJKA



                                                                                              

    Evo i malih saveta za one koji žele da na terasi imaju mali voćnjak. Koštice raznog voća dobro osušiti na vazduhu  i onda ih posaditi neke klijaju za nedelju dana, nekima treba mesec a nekima čak i više meseci da isklijaju.
    Od limuna, pomorandže, urme isl.voća lako se dobiju mlade biljke. U plitku širu posudu stavi se drenažni sloj, pesak i sitnog šljunka debljine 2 cm pa posudu napuniti mešavinom kupljene zemlje i peska u razmeri 1:2 i dobro je navlažiti, staviti nekoliko semenki u posudu i držati je na svetlom mestu.Kad biljke niknu i formiraju 5-6 listića treba svaku presaditi posebno u saksiju prečnika 10cm napunjenom zemljom iz cvećare I obaveznim drenažnim slojem šljunka.
Saksije sa mladim biljkama drže se na svetlom , toplom izračnom mestu i zalivaju redovno ustajalom vodom.Jednom u 14 dana vodi za zalivanje treba dodati mineralno đubrivo.
   Mogu da se gaje  u saksiji i trešnja, kajsija, breskva, kruška, jabuka, badem isl. Preko leta ih treba štititi od prejakog sunca i prašine a zimi uviti u foliju da ne smrznu.Tvrde koštice se slome lomilicom za orahe  pazeći pri tom da se ne ošteti seme. Seme se posadi na dubini od 2-3cm i zemlja dobro zalije.Dobro je da se saksija privremeno zakopa u bašti ili  u nekoj žardinjere u kojoj će održavati vlažnost  i svežinu. Redovno se zaliva a kad iznikne neguje se kao i ostalo cveće.
   Seme avokada  je krupno kao manje jaje, pa ga treba pažljivo malo izbušiti na 3 mesta u svaki otvor ubaciti po šibicu i do pola semena potopiti u čašu ili neku drugu posudu ali da visi na šibicama.Voda se ne menja samo se doliva ono što je isparilo.Posle izvesnog vremena razviće se koren i stablo sa listovima. Kad dobije dva para listova može se presaditi u zemlju u saksiju. Neguje se kao i ostalo bilje.
   Ananas u saksiji se sadi tako što se oštrim nožem odseče srednji deo ploda zajedno sa lišćem u prečniku 2-3 cm. Ostaviti ga da se osuši 2-3 dana pa ga posaditi u zemlju sve do prvih listova i redovno zalivati. Kada krenu novi listovi znači da je pustila koren. Dobro gajen ananas u saksiji može posle nekog vremena da donese minijaturni plod.
   Evo I malih saveta za gajenje cveća:
   Voda : Ako je “tvrda”trebalo bi da je pre zalivanja prokuvate I ohladite. Možete I da sipate u posudu za zalivanje I ostavite preko noći da hlor ispari. Na taj način voda dostiže temperature prostorije u kojoj su biljke pa pri zalivanju ne dožive hladni šok.
   Vazduh : U stanovima sa centralnim grejanjem u kojima je vazduh suv I topao biljke lako stradaju. Da bi se to sprečilo trebate ih prskati svakodnevno raspršivačem. Vlažnost vazduha može da obezbedi I stavljanje mokrih peškira na radijatore.
   Đubrenje : Cvetne sobne biljke morate redovno da đubrite, najbolje jednom nedeljno. Ako biljku prebacujete iz jedne saksije u drugu četiri nedelje ne treba da se đubri. Isto važi I za biljke koje su bolesne ili su ih napale štetočine. Biljka mora da bude zdrava da bi preradila đubrivo.
 


   Srećno J

Нема коментара:

Постави коментар